7 labiausiai pelijantys maisto produktai ir kas yra mikotoksinai?

Kavos pupelės
Kavos pupelės
WELL YOU

Pelėsis yra natūraliai atsirandantis grybelis, kuris klesti tamsiose vietose, kur yra drėgmės. Ne visi pelėsiai yra žalingi, tačiau yra tam tikrų rūšių pelėsių, kurie išskiria mikotoksnus galinčius prisidėti prie uždegimo ir galiausiai sukelti arba pabloginti lėtines sveikatos problemas.

Kai kuriems žmonėms su metilinimo sutrikimais arba anksčiau sirgusiems autoimuninėmis ligomis gali būti sunkiau detoksikuoti mikotoksinus iš organizmo.

Kai mikotoksinai kaupiasi organizme, tai gali sukelti simptomus, panašius į daugelį kitų sveikatos problemų. Verta patikrinti, ar jūsų namuose ir darbo aplinkoje nėra pelėsių. Jei aplinka yra švari, o šlapimo ir kraujo mikotoksinų kiekis yra didelis, tai paprastai reiškia, kad laikas pažvelgti į mitybą. Žmonės dažnai nustemba sužinoję, kad tam tikruose įprastuose maisto produktuose iš tikrųjų yra daug mikotoksinų, kurie, vartojant reguliariai, gali prisidėti prie šių nuolatinių sveikatos problemų:

  • Pelėsis gali sukelti arba imituoti kvėpavimo sutrikimus, pvz., astmos simptomus.
  • Pelėsių poveikis skatina smegenų uždegimą, veikia nuotaiką bei miego kokybę. 
  • Pelėsių toksinai stipriai silpnina imuninę sistemą ir prisideda prie daugybės ligų.
  • Blogiausiu atveju gali tapti pagrindine vėžio ir gyvybei pavojingų ligų priežastimi.

Kaip to išvengti?

Atkreipkite dėmesį į šiuos septynis maisto produktus:

1. Ryžiai

Visada, kai tik įmanoma, rinkitės ekologiškus ryžius ar ryžių produktus, o ne įprastus.

2. Kava

Kavos pupelės yra vienas iš maisto produktų, kuriuose didelė tikimybė bus mikotoksinų, nes skrudinimo proceso nepakanka jiems sunaikinti.

3. Riešutai

Jei valgote riešutus, įsigykite kuo šviežiausius riešutus ir vadovaukitės geriausia riešutų mirkymo ir dehidratavimo praktika prieš juos valgydami. Tai ne tik padeda išvengti pelėsių, bet ir padeda juos lengviau suvirškinti. Dažniau rinkitės sėklas, tokias kaip chia, sezamo, saulėgrąžų ir moliūgų, o ne riešutus, nes jose apskritai yra mažiau pelėsių. Ir jei esate žemės riešutų sviesto mėgėjas – ieškokite prekių ženklų, kuriuose naudojami Valensijos žemės riešutai, nes jie auga sausesniame klimate, kuris mažiau skatina pelėsių augimą.

4. Džiovinti vaisiai

Kadangi džiovinti vaisiai, pvz., razinos ir datulės, išlaiko drėgmę, juose dažniau gali atsirasti pelėsio, ypač atsižvelgiant į jų pakuotę, o laikas, praleistas lentynoje, yra optimali jų dauginimosi aplinka. Apsvarstykite galimybę džiovintus vaisius dažniau pakeisti šviežiais arba šaldytomis uogomis.

5. Alkoholis

Neretai manome, kad alkoholis sunaikins bet kokius mikotoksinus, tam tikri alkoholiai , tokie kaip viskis, alus, raudonas vynas ir brendis, iš tikrųjų gali turėti didelį jų kiekį. Jei norite gauti kuo mažiau mikotoksinų, rinkitės tekilą, baltą vyną ir ekologišką raudoną vyną iš Europos, nes jų gamintojai paprastai laikosi griežtesnių nurodymų ir pelėsio tyrimo reikalavimų.

6. Perdirbta mėsa

Perdirbtoje mėsoje mikotoksinų gali atsirasti vienu iš dviejų būdų – arba gyvūnas buvo šeriamas pašarais, jau užterštais pelėsiais, arba pelėsio buvo ant galutinio produkto. Rinkitės pagal galimybę žole šertų gyvūnų produktus ir ekologiškus produktus. Apdirbkite mėsą druska, nes pastaroji padeda slopinti pelėsių augimą.

7. Kukurūzai

Jei pažvelgsite į bet kurį sudedamųjų dalių sąrašą, kukurūzų yra daugelyje tam tikros formos  produktuose. Šis augalas yra labai jautrus pelėsiui. Patartina rinktis ekologiškus kukurūzų produktus, venkite perdirbtų produktų, kuriuose sudedamoji dalis yra kukurūzai.

Kokie maisto produktai padeda atsikratyti pelėsių?

1. Lapiniai žalumynai

Lapiniai kopūstai, špinatai, romaninės salotos ir kopūstai yra neįtikėtinai naudingi ir nekelia pavojaus, kad juose įsiveis pelėsis. Visada įsitikinkite, kad daržoves gaunate iš geriausių įmanomų šaltinių, kad užtikrintumėte jų maistinę vertę, ir kruopščiai nuplaukite.

2. Daržovės

Mažai pelėsių turinčiai dietai aktualiausios yra šakninės daržovės, tokios kaip morkos ir ridikai, moliūginių šeimos daržovės ir daug žalumynų, tokių kaip brokoliai, agurkai, briuseliniai kopūstai ir šparagai. Iš esmės, jei tai yra sodrios spalvos daržovė – jūsų pasirinkimas geras.

3. Sveikieji riebalai

Vengdami perdirbto ir greito maisto, visiškai neapribokite riebalų savo racione, nes jie vis dar yra svarbi jūsų sveikatos dalis. Vietoje  jo stenkitės naudoti tokius produktus kaip aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejus, kokosų aliejus, ekologiškas sviestas, avokadas ir kokosų pienas.

4. Neapdoroti riešutai ir sėklos

Sėklos yra mažytės, bet labai naudingos! Į savo receptus įtraukite žalių moliūgų, chia, saulėgrąžų ir sezamo sėklų, o sveikiems užkandžiams rinkitės žalius migdolus ar pekano riešutus.

5. Žolelės ir žolelių arbatos

Būtinai naudokite petražoles, kalendrą, baziliką, česnaką, mėtas, raudonėlius, rozmariną, šalaviją, čiobrelius, peletrūnus ir kt.

6. Alternatyvos smaližiams

Jei esate nepataisomas smaližius, vietoje cukraus rekomenduojame naudoti gryną klevų sirupą, neapdirbtą medų ir stevijos lapus. 

Renkantis vaisius visada pasirūpinkite, kad jie būtų švieži, nuplautib bei valgykite juos saikingai. Yra keletas, kurių cukraus kiekis mažesnis, pavyzdžiui, melionai, uogos, citrusiniai vaisiai ir kiviai. 

Well You naujienlaiškio prenumerata

Prenumeruokite WELL YOU naujienlaiškį ir gaukite tik prenumeratoriams kuriamą turinį apie holistinę sveikatą ir mitybą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Prisijunkite prie laukiančiųjų sąrašo Žemiau palikite galiojantį el. pašto adresą, mes informuosime, kai prekė bus sandėlyje.
NEMOKAMAS pristatymas nuo 60 Eur